Reducerile din Real

Cei ce fac prețurile la real sunt absolvenți de bacalaoriat 2011-2012 și fac socoteli conform cu socotitoarea cu bile.

Un pachet de snickers este 1.46 lei

4 pachete de snickers, LA OFERTA, costa

Doar puțin mai scump, dar merită, doar cumperi mai multe produse, nu? Cred că distribuitorul de Snickers în rromânia e atât de fericit când vede faze de astea...

__________________________________________________
Dacă ți-a plăcut articolul, dă-mi o bere virtuală BERE
Loading...

56 comentarii

  1. #1

    Mia imi plac si produsele alea la care 4 pungi de 200 g costa mai ieftin decat una de 750 g. Acelasi principiu ! Pentru consumator e excelent, nu mai trebuie sa stea cu produsul deschis si sa se strice pana il foloseste, mai bine ia cantitati mai mici, cat are nevoie o data, de doua ori.

    Noi sa fim sanatosi !

    Thumb up 0 Thumb down 0

  2. #3

    Pe acelasi sistem gasisem anul trecut la lidl ulei la bidon 5l sau 2l mai scump decat la 1l. Sincer nu cred ca este ceva intentionat, pur si simplu nepasare si dezinteres total pentru munca pe care o fac.

    Thumb up 0 Thumb down 0

  3. #4

    pe astia daca ii arzi la salariu vor zice ca esti cel mai al dracu angajator, ca ei sunt muncitori fideli, isi fac treaba.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • #5

      Care salariu ?!? Ala din supermarket e salariu ?

      Thumb up 0 Thumb down 0

    • #6

      Intr-adevar, mizeria nu se poate numi salariu. Ce pretentii sa ai la banii aia? "Las' ca merge si asa" [cu bani putini], asta e deviza angajatorilor in rromania...

      Thumb up 0 Thumb down 0

    • #7

      i-a obligat cineva sa se angajeze pe salariul ala? problema nu este numai la angajatori, problema este la angajati. cat am fost prin liceu tata m-a batut la cap "ba eu nu te oblig sa inveti, inveti pentru tine, dar daca ajugi sa speli bude, macar sa le speli mai bine decat toti ceilalti". salariul mic nu justifica "las' ca merge si asa". parerea mea, nu dati cu paru'

      Thumb up 0 Thumb down 0

  4. E ca faza cu deodorantele din Cora de asta-toamna. 🙂

    Thumb up 0 Thumb down 0

  5. primul are 51 de g, iar al doilea 204, de asta sunt preturile asa.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • #10

      faci misto sau esti serios?

      Thumb up 0 Thumb down 0

    • #11

      poi de ce as face misto? Primul produs are 51 de grame, al doilea contine 204 grame. Al doilea este la oferta, adica 4x204 grame, scrie clar pe cutiile alea.

      Thumb up 0 Thumb down 0

    • #12

      bai inteligentule, ia calculeaza costul pe bucata

      Thumb up 0 Thumb down 0

    • #13

      vrajeala, m-am prins acum, defapt e 4x51=204, scuze Arhi ! 😀

      Thumb up 0 Thumb down 0

    • #14

      Alex, al doilea nu e 4X204 ci 4x51=204

      Thumb up 0 Thumb down 0

    • #15

      Alex, daca ti-au dat baietii sa mananci un Snickers si avea 200 de grame, sa stii ca au facut misto de tine 🙂

      Thumb up 0 Thumb down 0

  6. #16

    NU pot sa cred! 🙂
    Alex, te-ai gandit ca 204 impartit la 4 egal 51 ? Nu cred.
    Dar sigur te-ai gandit ca 1.51 este mai mic decat 1.46, nu?
    Tu ai luat bacul? Fii sincer.

    Thumb up 0 Thumb down 0

  7. #17

    alex lucreaza la real 😀

    Thumb up 0 Thumb down 0

  8. #18

    Real fara egal! Uitati si clipul asta...promovarea televizoarelor din real :)) http://www.youtube.com/watch?v=awkBXTjrmRQ

    Thumb up 0 Thumb down 0

  9. #20

    E prea devreme pentru Alex :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

  10. #22

    Un alt exemplu, eu iau de la Auchan cremvusti Wudy.
    Cei grosi is 18lei/kg iar cei subtiri, sunt 11lei/kg. Prefer sa iau 10 pachetele mici decat 2-3 mai mari.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • #23

      brosky referitor al cremvusti, ca nu ai dat toate deteliile.
      1. nu e unul de pui si unul de porc ?
      2. verifica reteta. la cel mai scump ar putea sa scrie 60% carne restul rebuturi, la celalalt 32% carne, restul rebuturi
      3. chestie poate de preferinte. cand am chef de cremvusti, eu ma duc la un magazin anume care stii ca ii are din productie personala si sunt buni, si iau polish (cred ca sunt 22 de lei kilogramul). indiferent la ce pret sunt ceilalti. pentru ca e placerea mea sa infing un polish de dimensiuni corespunzatoare in borcanul de mustar si sa musc sanatos din el. din aia subtiri nici nu am ce musca. ii termin prea rapid.

      Thumb up 0 Thumb down 0

  11. #24

    O asa oferta am vazut in Carrefour Market. Un Rienergy era 2 lei/buc. Un pachet de 4 era 8.4 lei. Markenting, nu gluma.

    Thumb up 0 Thumb down 0

  12. #25

    Intru in Centrofarm-ul din Auchan sa-mi iau un demachiant, dupa ce il iau de pe raft vine la mine o angajata sa-mi spuna ca au o oferta un pachet cu demachiant+crema de fata zic ok...ma uit la pretul demachiantului 57 lei , apoi verific pretul cremei de fata si aia vreo 55 lei - pachetul la oferta 137 lei ( pe cutie scria ca demachiantul are reducere 50 % ) ...i-am aratat a dat din umeri . Am luat doar demachiantul..dooh...

    Thumb up 0 Thumb down 0

  13. #26

    Related (Carrefour):
    http://i.imgur.com/dT4XI9q.jpg

    Thumb up 0 Thumb down 0

  14. #27

    Ar fi o faza sa avem si noi preturile ca in Anglia, cu cat cumperi mai multe scade pretul semnificativ... la 4 lei bucata... 3 la 10 lei ceva de genu. Dar la noi mai prind super reducerile de la 9,99 lei la 9,98 lei, deci putin probabil sa avem un sistem de genul celui descris mai sus.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • #28

      Sunt la Carrefour si la Billa promotii de genul. Problema este ca te jecmanesc prin alte mijloace, sau au pretul per bucata umflat (vazut de multe ori in Billa faza) 😀

      Thumb up 0 Thumb down 0

  15. #29

    e oarecum logic. de la un snickers te ingrasi mai putin. de la 4 te ingrasi mai mult. plus ca poti face diabet. deci daca vrei sa bagi in tine platesti mai mult 😀

    disclaimer: am 1.91 inaltime, 115 kg, fost baschetbalist, lasat la vatra dupa ce mi-am rupt piciorul. deci nu sint cine stie ce futomodel 🙂

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • #30

      nu e chiar foarte mult 115 la inaltimea ta

      Thumb up 0 Thumb down 0

  16. Ei mizeaza pe faptul ca antunci cand romanul aude/vede cuvantul reducere/bonus/oferta/promotie uita si de mama si de tata si de matematica.

    ( vezi http://www.youtube.com/watch?v=X63y7T-kIpE )

    Mandru ca sunt roman.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • #32

      Astea-s faze de manual. Romania = laboratorul perfect

      Thumb up 0 Thumb down 0

  17. #33

    Ce vrei, frate... are mama o prietena, daca nu scrie undeva oferta/reduceri/promotie/whatever, nu cumpara.Daca o trimite barbata-su sa ii cumpere niste telemea si nu gaseste la oferta, nu cumpara.

    Thumb up 0 Thumb down 0

  18. #34

    Probabil cele la oferta sunt mai proaspete, culese de dimineata.

    Thumb up 0 Thumb down 0

  19. #35

    Carrefour, inceput de ianuarie- cutie de Nescafé 3in 1 de 24 de plicuri- 14,1 lei, cutie de Nescafé 3in 1 de 28 de plicuri 13,6 lei 🙂

    Thumb up 0 Thumb down 0

  20. #36

    Bacalaoriat?

    Cuvint nou in DEX?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • #37

      mihai, poate ar trebui sa fac un tag special pentru cei ca tine, unde sa subliniez in text cuvantul ironie

      Thumb up 0 Thumb down 0

    • #38

      sau chiar o alerta pe mail 🙂

      Thumb up 0 Thumb down 0

    • #39

      treci in banca ta si taci. ana are mere.

      Thumb up 0 Thumb down 0

    • #40

      cel mai mult ma intriga faptul ca acelasi mihai va veni cu alte pareri incisive, iar unii nu isi vor da seama ce e el de fapt...

      Thumb up 0 Thumb down 0

  21. #41

    Oferta este adresata colegilor de generatie (de BAC)!!! :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

  22. #42

    Poate primele sunt dintr-un stoc care trebuie lichidat, se apropie termenul de expirare. Sau pur și simplu cei care fac prețurile sunt genii...

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • #43

      mi-a fost lene sa le pozez pe toate. exista mai multe oferte, toate mai scumpe decat pretul per bucata de 51g

      Thumb up 0 Thumb down 0

    • #44

      ce vi se pare anormal aici?
      calculati la bucata si la gramaj. WRONG
      oriunde in america de nord e asa. oferte d-astea sunt la tot pasul.
      astia se uita la data de expirare la toate produsele.
      daca pachetul cutare e bun buna in 2015 si cel individual e pana in 2013 ei cumpara pe ala cu 2015.
      marketingul parca se face in functie de 'puterea' de cumparare.
      a ajuns si romania cu strategie de marketing occidentala.pffff.
      n-ai vazut pungi de chipsuri de 150 de grame care costa mai mult decat o punga de 200 gr sau 290 gr?
      ce terminasei tu, ase-ul?

      Thumb up 0 Thumb down 0

    • #45

      ba, tu esti prost total? pretul pe bucata la 4 bucati la oferta e mai mare decat pretul unei singure bucati, normale.

      Thumb up 0 Thumb down 0

    • #46

      exact.
      lucrez de multi ani la Metro Richelieu Inc.
      e frecvent treaba asta.
      posibil ca aia sa fie niste tantalai.
      ce imbecili! vai vai

      Thumb up 0 Thumb down 0

  23. #47

    cred ca e o tactica jegoasa a retaileri-lor.
    chiar vineri am fost in kaufland si la bomboanele tofifee cutii mici 50 RON/kg, cutii mari 60 RON/kg. va recomand sa verificati pretul pe kg de fiecare data cand aveti de ales un produs care poate fi cumparat la cantitati diferite

    Thumb up 0 Thumb down 0

  24. #48

    Probabil, cel care a facut promotia se gandeste ca: daca are nevoie de 4 batoane trebuie sa faca 4 drumuri la magazin, asa ca, daca le iei la oferta, nu mai trebuie sa faci inca 3 drumuri.
    Vedeti ce simplu e 🙂

    Thumb up 0 Thumb down 0

  25. Tori din pagina au mancat un snickers......d, aia sunt asa de perspicaci ....

    Thumb up 0 Thumb down 0

  26. #50

    Macar de ar fi bun de ceva acel snikers, ca pretul oricum lasa de dorit.

    Thumb up 0 Thumb down 0

  27. #51

    Vad ca nu a luat nimeni in considerare ideea ca prostia aia e facuta cu intentie.
    Un amic s-a povestit o faza de genul: luat 6 beri la bax; la casa platit "6 si jumatate"' amicul cere explicatii; "daca nu-ti convine nu le lua": drept urmare cerut stornare, rupt ambalajul si scanat 6 doze.

    Thumb up 0 Thumb down 0

  28. In legislatia din rumunjica a fost introdusa din greseala, presupun ,obligativitatea de a trece pretul /kg produs indiferent de modul de ambalare...pe scurt sunt atatea oferte extra super giga mega..mai scumpe( ma gandesc la un meme de pe 9 gag :)))

    Thumb up 0 Thumb down 0

  29. #53

    daca permiti, poza de ieri de la decathlon
    http://animaloo.files.wordpress.com/2013/01/imag0269.jpg

    evident, aici era doar o eroare de scriere, reducerea fiind de pe la 2 mil. Oricum, amuzant

    Thumb up 0 Thumb down 0

  30. #54

    Nu inteleg care este problema. Preturile sunt gandite asa pentru a acoperi costurile de difuzare pentru filmele porno cu care si-au obisnuit clientii expertii in marketing de la real.

    Thumb up 0 Thumb down 0

  31. #55

    Incercam odata in carrefour sa-i explic la o tanti in varsta ca daca ia doua sticle de ulei la pret normal iesea mai ieftin decat daca lua oferta de 2xSticle_de_ulei. Nu a prea inteles cum e posibil...

    Thumb up 0 Thumb down 0

  32. #56

    Se intampla in toate tarile chestia asta si se numeste:.. Ei bine nici nu stiu cum se numeste insa eu ii spun INSELACIUNE. E o chestie practicata peste tot, deci nu romanaşii au inventat apa calda. In germania au facut o emisiune dedicata acestei metode de inselaciune si au acordat un premiu tampit unei mari retele de magazine/producatori pentru ca practica chestia asta.

    Thumb up 0 Thumb down 0